Історія Пагурецької школи

Головна » Історія Пагурецької школи   

 

      Історія Пагурецької школи

в датах і фактах

    1862  рік – відкрито в селі Пагурцях церковнопарафіяльну школу при церкві святого Дмитра. Це документально зафіксовано в « Трудах історико-статистичного єпархіального відомства» за 1901 рік під редакцією Євтима Сицинського. Окремого приміщення та школа не мала.

   1895 рік -  у Пагурцях збудовано окреме приміщення для школи коштом сільської громади, на що було витрачено 1200 рублів. 305 рублів дала Міністерська рада.

   Перший учитель, прізвище якого для нас зберегла історія, – Шмаль. Як свідчать старожили села, це був жорстокий чоловік і поганенький учитель.

   Приблизно 1905 року в Пагурецьку  церковнопарафіяльну школу прибув на роботу вчитель на прізвище Камінський. Про нього в селі залишилася хороша слава як про суворого, але справедливого , який дає хороші знання, вчителя. Він працював у школі до останніх днів. Помер 1920 року. 

   Із архівних матеріалів відомо, що 1921 в селі функціонувала однокласна трудова школа, а також бібліотека. У цій школі навчалися неграмотні особи віком від 8 до 50 років. Тобто, це була так звана школа лікнепу. Кількома роками пізніше вона отримала саме таку назву.

   Із 1927 року в школі ліквідації неписьменності почав свою  педагогічну  трудову діяльність уродженець села, учитель від Бога Федір Йосипович Муха. У Пагурецькій школі він працював понад півстоліття з перервами на навчання та війну.

   Пагурецька школа  перервала свою роботу в 1933 році  через голод.

 

   Нове приміщення школи ( нині воно стоїть вже занедбане) було збудовано перед війною. У п’ятдесятих -  на початку шістдесятих років ХХ століття  у Пагурецькій школі навчалися також діти з сусідніх сіл – Тарасок та Чепелів. Про це збереглися записи в книзі обліку учнів, що зберігається в шкільному архіві.

   1991 рік – введено в дію нове  типове приміщення школи-саду на 105 учнів. 

    У 2012 році школа набула нового статусу : навчально-виховний комплекс, до  складу якого , крім школи І-ІІ ступенів , увійшов дитячий садочок. 12 квітня 2012 року відбулося урочисте відкриття цього закладу.

 

   Школа пишається своїми випускниками, які несуть про неї добру славу . Серед цієї плеяди найперше згадуємо українського поета Володимира Козака(Семибрата).

   Уродженець села , випускник Пагурецької школи 1948 року. Автор 5 поетичних збірок. У численних поетичних творах прославив село, своїх земляків.20 жовтня 2012 року йому відкрито меморіальну дошку в школі.

 

   20 жовтня 2012 року Пагурецька школа відзначила своє 150-річчя.

   1965 року закінчив нашу школу Володимир Іванович Слободянюк. Художник і скульптор, майстер народної іграшки, останнім часом пише картини в стилі народного малярства. Твори Василя Слободянюка відомі не лише в Україні, але й у багатьох європейських державах. Їх мають у приватних колекціях поціновувачі мистецтва США і Канади. В.І.Слободянюк – член Національної спілки художників України, заслужений майстер народної творчості.